>
>
Mis on valgustusraie ja miks see on metsadele kasulik?

Mis on valgustusraie ja miks see on metsadele kasulik?

Valgustusraie on noore metsa hooldusraie liik, mille eesmärk on parandada väärtuslike puude valgus- ja kasvutingimusi
valgustusraie

Mis on valgustusraie tähendus metsanduses?

Valgustusraie on noore metsa hooldusraie liik, mille eesmärk on parandada väärtuslike puude valgus- ja kasvutingimusi. See tähendab, et varases arengufaasis eemaldatakse metsa koosseisust puud, mis takistavad tulevikupuude kasvu. Tavaliselt teostatakse valgustusraiet metsas, kus puud on umbes 4–6 aastat vanad. Erinevalt harvendusraiest, mis toimub hilisemas arengujärgus, keskendub valgustusraie veel kujunemisjärgus metsa struktuuri kujundamisele.

Valgustusraie aitab suunata metsa arengut soovitud liigilise ja kvaliteetse koosseisu poole.

Miks on valgustusraie metsa arengule kasulik?

Valgustusraie soodustab metsa terviklikku arengut, parandades valgusnõudlike puuliikide kasvu ja tagades parema ruumi jagunemise väärtuslikele isenditele. Kui mets on liiga tihe, tekib puude vahel konkurents valguse, vee ja toitainete pärast. Valgustusraie eemaldab need puud, mis ei ole tulevikupuud või millel puudub potentsiaal areneda kvaliteetseks palgipuuks.

Tänu valgustusraiele kasvavad alles jäetud puud sirgemaks, tugevamaks ja kiiremini. Samuti väheneb oht haigusteks ja kahjustusteks, kuna mets muutub õhurikkamaks.

Millal on õige aeg valgustusraiet teostada?

Valgustusraie sobiv aeg sõltub peamiselt puistu liigilisest koosseisust ja kasvutingimustest, kuid üldiselt tehakse seda siis, kui puud on jõudnud 4-6 aasta vanuseni. See tähendab, et raie toimub üsna varajases faasis, enne kui mets hakkab moodustama suletud latvust.

Suvisel perioodil, kui puud on aktiivses kasvus, on kergem hinnata, millised isendid on elujõulisemad ja millised vajavad eemaldamist. Samas võib raie teha ka talvel, kui pinnas on külmunud ja ligipääs lihtsam.

Millised puud eemaldatakse valgustusraie käigus?

Valgustusraie eesmärk ei ole puidutulu, vaid metsa kvaliteedi parandamine. Seetõttu eemaldatakse eelkõige:

  • Kõverdunud või vigastatud puud
  • Võsastunud ja alla jäänud isendid
  • Halvasti asetunud puud, mis takistavad tulevikupuu kasvu
  • Teisejärgulised liigid, mis ei ole soovitud koosseisu osa

Peamine kriteerium on see, millised puud ei oma tulevikus majanduslikku või ökoloogilist väärtust. Raie tulemusena jääb alles harvem, kuid perspektiivikam puistu.

valgustusraie

Kuidas erineb valgustusraie harvendusraiest?

Kuigi valgustus- ja harvendusraie kuuluvad mõlemad hooldusraiete hulka, toimub valgustusraie tunduvalt varasemas kasvujärgus. Valgustusraie fookus on metsa kujundamisel ja valgusnõudlike liikide toetamisel. Harvendusraie seevastu toimub juba keskealises metsas ja keskendub pigem puude kasvu stimuleerimisele ning kvaliteetsema puidu tootmisele.

Teine oluline erinevus on raiejääk: harvendusraie korral tekib oluliselt rohkem puitu, mis läheb kaubanduslikku kasutusse, samas kui valgustusraie jäätmed jäävad metsa lagunema.

Kuidas toimub valgustusraie praktiliselt?

Valgustusraiet tehakse tavaliselt käsitsi võsalõikajaga või spetsiaalsete väiketehnikatega, mis suudavad liikuda noores ja tihedas metsas ilma suuri kahjustusi tekitamata. Kuna tegemist on täpse tööga, vajab see kogenud metsandustöötaja või metsaühistu sekkumist.

Kuidas aitab valgustusraie saavutada metsaomaniku eesmärke?

Valgustusraie aitab metsaomanikul suunata metsa arengut soovitud eesmärkide suunas – olgu selleks kvaliteetse palgimetsa kasvatamine, bioloogilise mitmekesisuse suurendamine või loodusliku ilme säilitamine. Õigeaegne valgustusraie vähendab vajadust kulukamate raiete järele tulevikus ning tõstab metsa väärtust.

Samuti aitab see metsamaad paremini majandada, kuna parandab ligipääsu ja vähendab tuleohtu.

Milliseid vigu tuleks valgustusraie tegemisel vältida?

Üks levinumaid vigu on liiga hiline või liiga intensiivne valgustusraie, mille tagajärjel võib metsa struktuur kahjustuda või väärtuslikud puud jääda varju. Samuti on probleemiks valesti valitud tulevikupuud või nende vigastamine raie käigus.

Teine risk on liigiline ühekülgsus – kui valgustusraie käigus eelistatakse ainult ühte liiki, võib see vähendada metsa vastupanuvõimet haigustele ja kliimamuutustele.

Kuidas valgustusraie toetab jätkusuutlikku metsandust?

Valgustusraie on üks olulisi tööriistu säästva metsanduse praktikas, kuna see aitab kasvatada kvaliteetset metsa looduse rütmi järgides. See soodustab liikide mitmekesisust, parandab metsa struktuuri ja aitab saavutada tasakaalu ökoloogia ja majanduslike huvide vahel.

Kuna valgustusraie vähendab tulevasi raiekulusid ja suurendab metsa tootlikkust, on see investeering tulevikku – nii metsa kui ka maaomaniku seisukohalt.

Loe lisaks

Loe lähemalt hinnamuutuste põhjuste ja tulevikuprognooside kohta.
Metsamajandus on valdkond, mis tegeleb metsa hooldamise, kasutamise, taastamise ja kaitsega
Uuendusraie on metsade majandamisel kasutatav raieliik, mille eesmärk on metsa noorendamine ja...